دوشنبه, 18 آذر 1398
شناسه خبر:583
الاخبار خبر داد

نگرانی تل‌‌آویو از توافق احتمالی پوتین و اردوغان بر سر آینده سوریه

  • انداز قلم

 سفر رئیس جمهور ترکیه به روسیه در حالی است که اسرائیل بیم دارد اردوغان و پوتین همتای روس او در مورد بقای بشار اسد در قدرت به توافق برسند.

خاورمیانه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، رژیم صهیونیستی تا کنون در مورد سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به روسیه هیچ موضع رسمی نداشته است با این وجود رسانه‌های عبری با نوعی نگرانی آشکار از توافق احتمالی بین دو طرف بر سر سوریه، این سفر و نتایج احتمالی آن را محور توجه قرار داده‌اند.

ترس از تهدید منافع اسرائیل در سوریه

در این میان به نوشته رسانه‌های عبری زبان چه بسا سفر اردوغان به روسیه و توافق دو طرف منافع اسرائیل در سوریه را در معرض خطر قرار دهد حال آنکه موضوع سوریه مهمترین موضوع مورد اختلاف بین ترکیه و روسیه است.

در همین ارتباط شبکه دو تلویزیون اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که تل آویو بیم دارد روسیه و ترکیه در مورد سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه به توافق برسند به این معنی که این توافق در چارچوب معامله‌ای جا داشته باشد که بر اساس آن مسکو از منافع اصلی ترکیه در سوریه حمایت کند و به طور خاص به آنکارا تضمین دهد که حکومت کُردها در شمال سوریه برپا نخواهد شد.

همچنین این شبکه فاش کرد که بندهای آشتی ترکیه و اسرائیل که شامل رعایت منافع دو طرف است، اکنون روی میز مذاکره گذاشته شده است وچه بسا به محور مذاکرات پوتین و اردوغان تبدیل شده و در این مورد توافقاتی نیز حاصل شود.

این منبع همچنین یادآور شد که ترس تل آویو از این است که توافق دو طرف شامل بقای بشار اسد در قدرت یا عقب گر ترک‌ها در برابر ایران باشد و این چیزی است که برای تل آویو جای نگرانی دارد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها