خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

سرویس خبری مجلس

بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا طبق اصل ۸۵ قانون اساسی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 28 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، با بررسی تقاضای رسیدگی به لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا طبق اصل 85 قانون اساسی با 105 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر موافقت کردند.

"عباس رجایی" رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به عنوان متقاضی بررسی تقاضای رسیدگی به لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا طبق اصل 85 قانون اساسی گفت: در حال حاضر در چندین روز با مشکل آلودگی هوا کشور روبرو است که نتیجه آن افزایش بیماری ها و تعطیلی مدارس و دیگر مشکلات است،بنابراین ضرورت دارد سریع‌تر اقدامات لازم در این خصوص به عمل آید.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی افزود: برای جلوگیری از آلودگی هوا اقداماتی انجام شده و در کمیسیون کشاورزی مجلس نیز تعاملات و بحث‌های کارشناسی لازم صورت گرفت،اما در نهایت با هماهنگی‌هایی که با سازمان حفاظت از محیط زیست و دولت انجام شد؛مقرر شد این موضوع به صورت لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شود.

رجایی همچنین در این رابطه افزود:در بسیاری از نیروگاه‌ها سوخت مازوت مصرف می شود که دلیل مهمی در آلایندگی هوا است،موضوعاتی از این دست باعث شده که ضرورت اصل هشتاد و پنجمی شدن لایحه زمینه تسریع در جلوگیری از آلودگی هوا را ایجاب کند.

 

رئیس مجلس:"لایحه هوای پاک "باید در کمیسیون مشترک بررسی شود

براساس این گزارش؛دکتر لاریجانی در جریان بررسی لایحه مذکور گفت: به دلیل اینکه مقوله جلوگیری از آلودگی هوا نیاز به بررسی‌های همه جانبه نیاز دارد ،بنابراین "لایحه هوای پاک "باید در کمیسیون مشترک بررسی شود که این پیشنهاد با موافقت نمایندگان روبرو شد./      

پایان پیام
عضو کانال تلگرام خبرگزاری خانه ملت شوید

مجلس از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش قانع نشد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (دوشنبه، 28 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، طرح سوال "حلیمه عالی" نماینده مردم زابل و زهک در مجلس از "علی اصغر فانی" وزیر آموزش و پرورش مطرح شد که در جریان بررسی این سوال نماینده سوال کننده پس از استماع صحبت های وزیر مربوطه، از پاسخ های وی قانع نشد که پس از آن این سوال به رأی مجلس گذاشته شد که در نهایت نمایندگان مجلس با 99 رأی موافق،‌61 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 171 نماینده از پاسخ های فانی وزیر آموزش و پرورش قانع نشدند.

لازم به ذکر است ؛" محمدرضا باهنر" نایب رئیس مجلس پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش،تاکید کرد: با توجه به اینکه نمایندگان اخیراً به "فانی" وزیر آموزش و پرورش رأی اعتماد دوباره ای داده بودند از این رو دو مورد قانع نشدن نمایندگان از وزیر پاک شده و سوال امروز دومین طرحی بود که مطرح شد و نمایندگان از پاسخ های وزیر قانع نشدند.

عباس مقتدایی خوراسگانی در نشست امروز در تشریح گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس درباره سوال ملی حلیمه عالی نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند از علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش درباره مدیریت ضعیف مدیران کل آموزش و پرورش،گفت: در اجرای ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس، سوال فوق در نشست مورخ 6 مهر سال 93 این کمیسیون با حضور نماینده سوال کننده در دستورکار قرار گرفت،اما وزیر برای پاسخگویی به سوال حضور نیافته و معاون اداری مالی وزارتخانه در کمیسیون حاضر شد و ضمن عذرخواهی از نماینده سوال کننده اعلام کرد که وزیر آموزش در نشست کمیسیون برنامه و بودجه حضور یافته و اگر اجازه بدهید ایشان نیم ساعت دیگر در کمیسیون حاضر خواهد شد که نماینده سوال کننده این درخواست را پذیرفت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه بعد از پذیرش این درخواست از سوی نماینده سوال کننده، فانی وزیر آموزش تا پایان ساعت کاری کمیسیون در نشست مربوطه حضور نیافت و نماینده سوال‌کننده درخواست طرح سوال در صحن علنی را مطرح کرد و کمیسیون موضوع سوال را مطرح و با اکثریت آراء سوال را ملی تشخیص داد./  

آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به برقراری شرایط صادرات مستقیم فرش به آمریکا با برداشته شدن تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: فرش مشکلات پیچیده‌ای دارد که باید برای هر کدام از آن فکری اندیشیده شود؛ بخشی از این مشکلات به صادرات و تحریم‌ها و بخشی دیگر به مافیای فرش در طول سال‌های متمادی مربوط می‌شود زیرا جریان مافیای فرش ضربات سنگینی به این هنر - صنعت  وارد کرده است لذا باید در شرایط پساتحریم برای اصلاح زیرساخت‌ها تلاش کرد.

حل ریشه‌ای مشکلات فرش در دوران پساتحریم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از  فرصت رفع تحریم‌ها و امکان صادرات مستقیم محصولاتی مانند فرش به کشورهایی مانند آمریکا برای تغییر در شرایط اقتصادی و وضعیت فرش‌بافان و حل مشکلات ریشه‌ای فرش بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید برنامه مدون و هوشمندانه‌ای داشته باشند تا آزاد شدن صادرات مستقیم فرش و شرایط مناسب پساتحریم فقط به نفع تاجران، سرمایه‌داران و  دلالان عرصه فرش تمام نشود، اضافه کرد: متاسفانه سال‌هاست سود خاصی از فروش حاصل تولیدکنندگان و فروشندگان فرش نمی‌شود و تنها دلالان سودهای کلانی را از  زحمت و رنج‌های قالیبافان می‌برند.  

رنگ‌های چینی، ضربه اصلی به صنعت فرش

سعیدی در ادامه با ریشه‌یابی دلایل مهجوریت فرش ایران در بازارهای جهانی افزود: تا سال 35 اکثرا رنگ‌های گیاهی برای تولید فرش استفاده می‌شد و سوئیسیها رنگ «سیبا» را با ترکیبی از رنگ‌های گیاهی ایران تولید و وارد کشور می‌کردند ؛اما در ادامه افرادی سودجو رنگ‌های پلی‌استردار را به نخ‌های فرش افزوده و با اعمال نفوذ واردات رنگ سوئیس را ممنوع و رنگ چینی از آن زمان تاکنون را جایگزین کردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه ضربه اصلی به صنعت فرش دستبافت را رنگ‌های چینی زدند، اضافه کرد: فرش‌های ایرانی دیگر کیفیت قبل را ندارد به همین دلیل بخش قابل‌ توجهی از مشتریان جهانی از دست رفته‌اند.

آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش

دور زدن موانع گمرکی با تغییر ارزیابی فرش از رج و متر به کیلو

وی با بیان اینکه در برهه‌ای از تاریخی عده‌ای سودجو برای دور زدن موانع گمرکی ارزیابی فرش از رج و متر را به کیلوی تغییر دادند، افزود: این اتفاق سبب شد ارزش فرش‌های درشت بافت سقوط کرده و غیرمتخصصان به سراغ ریزبافت‌ها بروند که می‌توان از آن به‌عنوان ضربه دیگری به پیکره فرش یاد کرد.  

رئیس فراکسیون فرش مجلس در پایان تاکید کرد: اقتصاد نفتی ضربه بزرگی به اقتصاد ایران زده است اما وزرات نفت با قدرت پا برجاست و من معتقدم باید برای صنایع دستی و فرش نیز وزارتخانه تاسیس کرد چراکه اقتصاد ایران باید به صنایع دستی و گردشگری متکی باشد و نه نفت./

انتقاد از خروج برخی کارگران ساختمانی از پوشش بیمه ای/ رکود در ساخت و سازدلیلی بر حذف بیمه کارگران ساختمانی نیست

جعفر قادری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه توجه به بیمه کارگران ساختمانی باید مدنظر مسئولان تامین اجتماعی قرار گیرد، گفت: امروزه شاهد محدود کردن پوشش بیمه ای کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستیم که موجب نارضایتی آنها شده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مقطعی از زمان مشاهده شد که برخی افراد با سوءاستفاده و فعالیت در بخش های تجاری و صنعتی مشمول بیمه کارگری می شدند که مجلس پیگیر رسیدگی به این وضعیت از سوی سازمان تامین اجتماعی بود تا این افراد نتوانند از بیمه کارگران ساختمانی استفاده کنند، اما متاسفانه برخی از کارگران را نیز درحال حاضر به این بهانه از پوشش بیمه ای خارج کردند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: دولت عنوان می کند که به جهت رکود در ساخت و ساز منابع مالی خوبی در دست ندارد و لذا نمی توان افراد جدید را تحت پوشش بیمه ای قرار داد، اما این بدان معنا نیست که کارگران ساختمانی که در گذشته زیر پوشش بیمه ای بودند از این حمایت ها بی نصیب بمانند.

قادری تاکید کرد: برخی از افراد ممکن است پروانه کسب جزئی داشته باشد که این پروانه کسب برای وی درآمدی ایجاد نمی کند، بنابراین دولت باید به این قشر توجه کرده و آنها را مورد حمایت قرار دهند.

وی درباره سهمیه استانی بیمه کارگران ساختمانی، یادآور شد: واقعیت آن است که سازمان تامین اجتماعی باید تناسب جمعیتی را در استان ها حفظ کند و اینگونه نباشد که با چانه زنی نمایندگان این سهمیه افزایش یا کاهش پیدا کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس نهم، گفت: باید یک شاخص منطقی برای سهمیه استانی بیمه کارگران ساختمانی وجود درنظرگرفت، تا براساس آن بتوان به نیازهای همه اقشار کارگر پاسخ گفت، اگر سازمان تامین اجتماعی بدون هیچ گونه چارچوبی به سهمیه استانی بیمه کارگران بپردازد موجی از نارضایتی در این قشر ایجاد خواهد شد./