خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

سرویس خبری دولت

روحانی: گسترش روابط تجاری ایران و چین به ۶۰۰میلیارد دلار تا ۱۰ سال آینده

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران با بیان اینکه روابط ایران و چین از یک پشتوانه 2هزارساله برخوردار است و دو ملت افکار نزدیک به هم درباره مسائل جهانی دارند، اظهار داشت: خوشحال هستیم که این سفر در یک مقطع تاریخی مناسب آن هم پسابرجام و پساتحریم محقق شده است.

وی افزود: در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور سند همکاری امضا شد.

رئیس‌جمهور گفت‌وگوی امروز خود را با رئیس‌جمهور چین، پنجمین مذاکره‌اش با وی در طول دو و نیم سال اخیر عنوان کرد و گفت: امروز در جلسات عمومی و خصوصی درباره مسائل مورد علاقه دوجانبه‌ای، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و بررسی کردیم. راجع به روابط راهبردی دو کشور و تنظیم سند جامع 25ساله و ارتقای سطح روابط دوجانبه ظرف 10 سال آینده تا 600 میلیارد دلار بحث و بررسی کردیم.

وی مسائل بانکی، مالی و اعتبارات مورد نیاز سرمایه‌گذاری را از دیگر مباحث مورد بحث با رئیس‌جمهور چین دانست و افزود: دو کشور درباره ایجاد قراردادهای بلندمدت در زمینه انرژی، سرمایه‌گذاری در راه‌آهن، بنادر، صنعت، معدن، گردشگری و شهرک‌های فناوری و سایر موارد بحث و بررسی کردند.

روحانی بحث و بررسی در زمینه مسائل امنیتی و دفاعی، مبارزه با افراط و تفریط و کمک برای ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه را از دیگر موارد مطرح در جلسه امروز با هیئت چینی دانست و گفت: سفر آقای پینگ به ایران یک رویداد مهم تاریخی است و مطمئنیم از امروز روابط جدیدی بین دو کشور آغاز خواهد شد.

به گزارش تسنیم، شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین نیز در این نشست مطبوعاتی ضمن قدردانی از دولت ایران در دعوت وی به تهران، اظهار داشت: این اولین سفر من به ایران است و امیدواریم با این سفر چشم‌انداز خوبی برای روابط دو کشور پیش‌بینی شود.

وی با اعلام "مذاکرات صادقانه و ثمربخشی با رئیس‌جمهور ایران داشتیم و به توافقات گسترده‌ای نیز دست یافتیم" تصریح کرد: درباره توسعه روابط دو کشور صحبت کردیم. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است و ما نیز ایران را برای خود یک شریک تجاری می‌دانیم.

پینگ تلاش برای تقویت اعتبار سیاسی دو کشور را از دیگر موارد مورد بحث در جلسه امروز دانست و اظهار داشت: ما از مواضع اصولی یکدیگر حمایت می‌کنیم. توافق کردیم در زمینه انرژی همکاری‌هایی داشته باشیم. توافق کردیم در زمینه ایجاد شهرک‌های صنعتی همکاری‌های خود را گسترش دهیم.

رئیس‌جمهور چین با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و رسانه‌ای ایران و چین خواستار توسعه روابط در این زمینه‌ها شد و تأکید کرد: ایران و چین دو کشور مهم در حال توسعه هستند و باید در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به اشتراکاتی برسند و امیدواریم با سفر اینجانب به تهران علاوه بر گسترش روابط دو کشور مسیر توسعه صلح در منطقه را تقویت کنیم.

روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی از جمله لوکزامبورگ سنتی و دوستانه است

رییس‌ جمهوری روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی از جمله لوکزامبورگ را سنتی و دوستانه دانست و بر تقویت و تحکیم مناسبات همه جانبه میان دو کشور تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی یکشنبه شب در دیدار «دی‌بار تولومئو» رییس‌ مجلس نمایندگان لوکزامبورگ با بیان اینکه روابط نزدیک و خوب دولتها همواره به نفع دو ملت خواهد بود، گفت: روابط پارلمانی می‌تواند زمینه‌ساز روابط بهتر دولت‌ها باشد و با اجرای توافق برجام نیز، شرایطی بوجود آمده تا ایران و لوکزامبورگ بتوانند ارتباطات گسترده‌تری با هم داشته باشند.

روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی از جمله لوکزامبورگ سنتی و دوستانه است

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه مذاکرات ایران با 1+5 دستاورد بزرگی برای تاریخ دیپلماسی جهان و گفتگو است، گفت: پیام این توافق آن بود که می‌توان مسایل پیچیده‌ را از طریق گفتگو حل و فصل کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز در منطقه و جهان با مشکلات فراوانی روبرو هستیم که تروریسم یکی از خطرناک‌ترین آنها است، اظهار داشت: تروریست‌ها با بی‌رحمی زندگی انسان‌ها و تمدن را ویران می‌کنند و این شرایط ما را ملزم می‌کند تا در کنار یکدیگر بوده و در این مسیر با هم متحد باشیم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در زمینه حل مسایل مهم منطقه‌ای با دیگر کشورهای جهان همکاری کند، خاطر نشان کرد: ایران و لوکزامبورگ می‌توانند در همه زمینه‌های مهم منطقه‌ای و بین‌المللی با هم رایزنی و مشورت داشته باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه روابط پارلمانی ایران و لوکزامبورگ می‌تواند فرهنگ‌های دو کشور را به ملتها معرفی کند، بر استفاده از تجربیات دوجانبه تأکید و خاطر نشان کرد: استفاده از تجربیات و تحکیم و مناسبات همه جانبه به نفع دو ملت و دو کشور خواهد بود.

" دی‌بار تولومئو" رییس‌ مجلس نمایندگان لوکزامبورگ نیز ضمن تبریک موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای و اجرای برجام، گفت: باید از موفقیت دیپلماسی و اعتماد کردن خرسند باشیم، چرا که این گشایش بنای مطمئنی را در جهت خدمت به جهانیان ایجاد کرده و می‌توان از آن در راستای صلح و ثبات در همه نقاط دنیا استفاده کرد.

رییس‌ مجلس نمایندگان لوکزامبورگ، توسعه مناسبات ایران با کشورهای اروپایی را امری ضروری برشمرد و خواستار گسترش روابط دو کشور در همه زمینه‌ها شد.

دی‌بار تولومئو همچنین با بیان اینکه تروریست‌ها به دنبال نابودی انسان‌ها و انسانیت در جهان هستند، گفت: تروریسم تلاش دارد تا میان ملت‌ها جدایی ایجاد کند و باید در مقابل آنها مراقب و متحد باشیم تا بتوانیم مشکلات را با اتحاد و انسجام حل و فصل کنیم.

دکتر روحانی درگذشت مادر شهیدان عباسی را تسلیت گفت

متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

درگذشت حاجیه خانم ترنج بیدآبادی، مادر شهیدان گرانقدر امیر، مهدی و منصور عباسی موجب تاثر و تالم خاطر شد.

این بانوی فداکار، با ایمان راسخ و عزمی برخاسته از ارادت خالصانه به ساحت مقدس خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام، برای عزت و سربلندی نظام اسلامی همه توان و هستی خود را در طبق اخلاص نهاد و علاوه بر تقدیم فرزندان دلبند خود، همدوش با همسر فقیدش برای یاری رسانی به رزمندگان جبهه های حق علیه باطل از هیچ کوششی دریغ نکرد.

اینجانب درگذشت این مادر مومنه را تسلیت می گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت واسعه الهی و همنشینی با فرزندان شهیدش و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

اظهارات نوبخت در جمع خبرنگاران : بودجه 95 کسری ندارد

محمدباقر نوبخت در نشست تبیین لایحه بودجه 1395 و همچنین لایحه برنامه ششم توسعه با بیان اینکه برنامه و بودجه را آماده کرده بودیم، اما با توجه به اینکه بر اساس فضای پساتحریم تدوین شده بود، مصلحت دیدیم بعد از اجرایی شدن برجام آن را ارائه کنیم، اظهار کرد:گر چه تدوین همزمان برنامه و بودجه موجب اندکی تاخیر در ارائه شد، ولی وقتی که لوایح بر فرض لغو تحریم بود زیبنده نبود که در مجلس از رئیس جمهور درباره ارقامی نظیر صادرات 2.350 میلیون بشکه نفت سوال می‌شد و پاسخ ما به اجرایی شدن برجام گره می خورد. وی با اشاره به اینکه اعتبار 4500 میلیارد تومانی برای سال بعد برای پاداش پایان خدمت بازنشستگان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس مصمم هستیم دولت در سال 1395 به بازنشستگان هیچ بدهی نداشته باشد. نوبخت به رشد 14.4 درصدی درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه 1395 اشاره کرد و گفت: البته این رشد از طریق افزایش نرخ نیست، بلکه یکسری معافیت‌های مالیاتی را حذف کرده‌ایم. همچنین برخی دستگاه‌ها به طور قانونی از پرداخت مالیات معاف بودند که این معافیت‌ها لغو شد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: به سازمان مالیاتی برای سال بعد بودجه بیشتری دادیم تا با توسعه فعالیت‌های خود بخش های ناشناخته را شناسایی کرده، فرار های مالیاتی را کاهش دهد و به جمع مودیان اضافه کند.

امتیازدهی به کانون‌های قدرت داخلی و خارجی

روز گذشته دولت آمریکا با تسلیم در برابر اراده و استقامت مردم و تعامل عزتمندانه دولت جمهوری اسلامی ایران ناگزیر گردید در یک روز نه تنها با رفع تحریم های هسته ای، رفع موانع غیرقانونی تجارت و همکاری اقتصادی با ایران و آزاد کردن دهها میلیارد دلار سرمایه بلوکه شده ایران، زمینه های پیشرفت اقتصادی و موفقیت های سیاسی افزونتر ایران را بپذیرد؛ بلکه فراتر از آن با حل و فصل قسمتی از پرونده خریدهای نظامی پس از 37 سال و پرداخت یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار اصل و غرامت دیرکرد به ایران، آزادی و رفع محدودیت از 28 ایرانی در ایالات متحده و ایران در برابر آزادی 4 زندانی مورد نظر آمریکا و رفع فوری تحریم از بانک سپه فراتر از تعهدات آمریکا در برجام، بطلان و بی تاثیری سیاست فشار و تحریم خود را عملا قبول نماید. در این شرایط، انتخاب روز رفع تحریم های ظالمانه هسته ای برای اعلام اسامی افراد و شرکت های جدید تحریم شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا به بهانه برنامه دفاعی موشکی ایران تلاشی در جهت امتیاز دهی به کانون های قدرت و نفوذ زیاده خواه داخلی و خارجی است که دهه ها است سیاست خارجی ایالات متحده را گروگان گرفته اند و اینک از شکست سیاست ایران هراسی خود و استیفای حقوق هسته ای و برخورداری ایران از بخشی از منابع مالی و منافع اقتصادی خود آشفته شده و به دشمنی همه جانبه با برجام برخاسته اند. متاسفانه دولت آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر ناچاری خود از تعظیم در برابر اراده و خواست مردم ایران و پذیرش برنامه صلح آمیز هسته ای از یک سو و لغو تحریم های ظالمانه از سویی دیگر، اعتیاد مزمن خود بر یکجانبه گرائی و تحریم های ناکارآمد را با افزودن چند شرکت به فهرست های قبلی نمایان ساخت. بهانه گیری علیه برنامه موشکی دفاعی و بازدارنده ایران توسط آمریکا بعنوان فروشنده سالانه ده ها میلیارد دلار سلاح های پیشرفته به کشورهای منطقه، که به صورت سنتی در جنایات جنگی علیه غیر نظامیان فلسطینی و لبنانی و اخیرا یمنی بکار گرفته می شوند، فاقد هرگونه مشروعیت قانونی و اخلاقی است. برنامه موشکی ایران به هیچ وجه برای قابلیت حمل سلاح هسته ای طراحی نشده و لذا با هیچ مبنای بین المللی مغایرت ندارد. جمهوری اسلامی ایران همانگونه که پیش از این به صراحت اعلام کرده است ضمن رصد کردن دقیق اجرای تعهدات آمریکا در قالب برجام و تصمیم گیری پیرامون نحوه واکنش در قالب ساز و کار مصوب هیات نظارت بر برجام، نسبت به این گونه اقدامات تبلیغاتی و ایذایی با پیگیری جدی تر برنامه قانونی موشکی و ارتقاء توانمندی های دفاعی و امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد. جامعه جهانی و مؤسسات اقتصادی نیز نشان داده اند که بی اعتنا به اقدامات تبلیغاتی دولت آمریکا برای ساکت کردن جنگ طلبان داخلی و خارجی، با علاقه از فرصت پساتحریم برای همکاری با ایران استفاده کرده و مردم خوب ایران ثمره تعامل هوشمندانه و استقامت عزتمندانه خود را مشاهده می کنند که البته به نفع صلح و ثبات در منطقه و جهان است. ساختمان تحریم فرو ریخته و بنای مجدد آن ناممکن است و جمهوری اسلامی ایران با جدیت فرصت های ناشی از برجام و سیاست تعامل سازنده خود را پیگیری خواهد کرد.