خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

اخبـــــار

روحانی: گسترش روابط تجاری ایران و چین به ۶۰۰میلیارد دلار تا ۱۰ سال آینده

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران با بیان اینکه روابط ایران و چین از یک پشتوانه 2هزارساله برخوردار است و دو ملت افکار نزدیک به هم درباره مسائل جهانی دارند، اظهار داشت: خوشحال هستیم که این سفر در یک مقطع تاریخی مناسب آن هم پسابرجام و پساتحریم محقق شده است.

وی افزود: در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور سند همکاری امضا شد.

رئیس‌جمهور گفت‌وگوی امروز خود را با رئیس‌جمهور چین، پنجمین مذاکره‌اش با وی در طول دو و نیم سال اخیر عنوان کرد و گفت: امروز در جلسات عمومی و خصوصی درباره مسائل مورد علاقه دوجانبه‌ای، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و بررسی کردیم. راجع به روابط راهبردی دو کشور و تنظیم سند جامع 25ساله و ارتقای سطح روابط دوجانبه ظرف 10 سال آینده تا 600 میلیارد دلار بحث و بررسی کردیم.

وی مسائل بانکی، مالی و اعتبارات مورد نیاز سرمایه‌گذاری را از دیگر مباحث مورد بحث با رئیس‌جمهور چین دانست و افزود: دو کشور درباره ایجاد قراردادهای بلندمدت در زمینه انرژی، سرمایه‌گذاری در راه‌آهن، بنادر، صنعت، معدن، گردشگری و شهرک‌های فناوری و سایر موارد بحث و بررسی کردند.

روحانی بحث و بررسی در زمینه مسائل امنیتی و دفاعی، مبارزه با افراط و تفریط و کمک برای ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه را از دیگر موارد مطرح در جلسه امروز با هیئت چینی دانست و گفت: سفر آقای پینگ به ایران یک رویداد مهم تاریخی است و مطمئنیم از امروز روابط جدیدی بین دو کشور آغاز خواهد شد.

به گزارش تسنیم، شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین نیز در این نشست مطبوعاتی ضمن قدردانی از دولت ایران در دعوت وی به تهران، اظهار داشت: این اولین سفر من به ایران است و امیدواریم با این سفر چشم‌انداز خوبی برای روابط دو کشور پیش‌بینی شود.

وی با اعلام "مذاکرات صادقانه و ثمربخشی با رئیس‌جمهور ایران داشتیم و به توافقات گسترده‌ای نیز دست یافتیم" تصریح کرد: درباره توسعه روابط دو کشور صحبت کردیم. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است و ما نیز ایران را برای خود یک شریک تجاری می‌دانیم.

پینگ تلاش برای تقویت اعتبار سیاسی دو کشور را از دیگر موارد مورد بحث در جلسه امروز دانست و اظهار داشت: ما از مواضع اصولی یکدیگر حمایت می‌کنیم. توافق کردیم در زمینه انرژی همکاری‌هایی داشته باشیم. توافق کردیم در زمینه ایجاد شهرک‌های صنعتی همکاری‌های خود را گسترش دهیم.

رئیس‌جمهور چین با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و رسانه‌ای ایران و چین خواستار توسعه روابط در این زمینه‌ها شد و تأکید کرد: ایران و چین دو کشور مهم در حال توسعه هستند و باید در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به اشتراکاتی برسند و امیدواریم با سفر اینجانب به تهران علاوه بر گسترش روابط دو کشور مسیر توسعه صلح در منطقه را تقویت کنیم.

نخستین مرحله ایجاد امنیّت و آرامش، اصلاح اندیشه‌ خشونت‌زای غرب است

 «بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

به عموم جوانان در کشورهای غربی‌

حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفت‌وگو با شما جوانان برانگیخت. برای من تأسّف‌بار است که چنین رویدادهایی بستر سخن را بسازد، امّا واقعیّت این است که اگر مسائل دردناک، زمینه‌ای برای چاره‌اندیشی و محملی برای همفکری فراهم نکند، خسارت دوچندان خواهد شد. رنج هر انسانی در هر نقطه از جهان، به‌خودی‌خود برای همنوعان اندوه‌بار است. منظره‌ی کودکی که در برابر دیدگان عزیزانش جان می‌دهد، مادری که شادی خانواده‌اش به عزا مبدّل می‌شود، شوهری که پیکر بی‌جان همسرش را شتابان به سویی می‌برد، و یا تماشاگری که نمی‌داند تا لحظاتی دیگر آخرین پرده‌ی نمایش زندگی را خواهد دید، مناظری نیست که عواطف و احساسات انسانی را برنینگیزد.

هرکس که از محبّت و انسانیّت بهره‌ای برده باشد، از دیدن این صحنه‌ها متأثّر و متألّم می‌شود؛ چه در فرانسه رخ دهد، چه در فلسطین و عراق و لبنان و سوریه. قطعاً یک‌ونیم میلیارد مسلمان همین احساس را دارند و از عاملان و مسبّبان این فجایع، منزجر و بیزارند. امّا مسئله این است که رنج‌های امروز اگر مایه‌ی ساختن فردایی بهتر و ایمن‌تر نشود، فقط به خاطره‌هایی تلخ و بی‌ثمر فرو خواهد کاست. من ایمان دارم که تنها شما جوانهایید که با درس گرفتن از ناملایمات امروز، قادر خواهید بود راه‌هایی نو برای ساخت آینده بیابید و سدّ بیراهه‌هایی شوید که غرب را به نقطه‌ی کنونی رسانده است.

درست است که امروز تروریسم درد مشترک ما و شما است، امّا لازم است بدانید که ناامنی و اضطرابی که در حوادث اخیر تجربه کردید، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه، و افغانستان طیّ سال‌های متمادی تحمّل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد؛ نخست اینکه دنیای اسلام در ابعادی به مراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به مدّت بسیار طولانی‌تر قربانی وحشت‌افکنی و خشونت بوده است؛ و دوّم اینکه متأسّفانه این خشونت‌ها همواره از طرف برخی از قدرتهای بزرگ به شیوه‌های گوناگون و به شکل مؤثّر حمایت شده است.

امروز کمتر کسی از نقش ایالات متّحده‌ی آمریکا در ایجاد یا تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله‌های شوم آنان بی‌اطّلاع است. در کنار این پشتیبانی مستقیم، حامیان آشکار و شناخته‌شده‌ی تروریسم تکفیری، علی‌رغم داشتن عقب‌مانده‌ترین نظامهای سیاسی، همواره در ردیف متّحدان غرب جای گرفته‌اند، و این در حالی است که پیشروترین و روشن‌ترین اندیشه‌های برخاسته از مردم‌سالاری‌های پویا در منطقه، بی‌رحمانه مورد سرکوب قرار گرفته است. برخورد دوگانه‌ی غرب با جنبش بیداری در جهان اسلام، نمونه‌ی گویایی از تضاد در سیاست‌های غربی است.

چهره‌ی دیگر این تضاد، در پشتیبانی از تروریسم دولتی اسرائیل دیده می‌شود. مردم ستمدیده‌ی فلسطین بیش از شصت سال است که بدترین نوع تروریسم را تجربه می‌کنند. اگر مردم اروپا اکنون چند روزی در خانه‌های خود پناه می‌گیرند و از حضور در مجامع و مراکز پرجمعیّت پرهیز می‌کنند، یک خانواده‌ی فلسطینی ده‌ها سال است که حتّی در خانه‌ی خود از ماشین کشتار و تخریب رژیم صهیونیست در امان نیست. امروزه چه نوع خشونتی را می‌توان از نظر شدّت قساوت با شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیست مقایسه کرد؟ این رژیم بدون اینکه هرگز به‌طور جدّی و مؤثّر مورد سرزنش متّحدان پرنفوذ خود و یا لااقل نهادهای بظاهر مستقلّ بین‌المللی قرار گیرد، هر روز خانه‌ی فلسطینیان را ویران و باغها و مزارعشان را نابود می‌کند، بی‌آنکه حتّی فرصت انتقال اسباب زندگی یا مجال جمع‌آوری محصول کشاورزی را به آنان بدهد؛ و همه‌ی اینها اغلب در برابر دیدگان وحشت‌زده و چشمان اشک‌بار زنان و کودکانی روی می‌دهد که شاهد ضرب و جرح اعضای خانواده‌ی خود و در مواردی انتقال آنها به شکنجه‌گاه‌های مخوفند.

آیا در دنیای امروز، قساوت دیگری را در این حجم و ابعاد و با این تداوم زمانی می‌شناسید‌؟ به گلوله بستن بانویی در وسط خیابان فقط به جرم اعتراض به سربازِ تا دندان مسلّح، اگر تروریسم نیست پس چیست؟ این بربریّت چون توسّط نیروی نظامی یک دولت اشغالگر انجام می‌شود، نباید افراطی‌گری خوانده شود؟ یا شاید این تصاویر فقط به این علّت که شصت سال مکرّراً از صفحه‌ی تلویزیون‌ها دیده شده، دیگر نباید وجدان ما را تحریک کند.

لشکرکشی‌های سال‌های اخیر به دنیای اسلام که خود قربانیان بی‌شماری داشت، نمونه‌ای دیگر از منطق متناقض غرب است. کشورهای مورد تهاجم، علاوه بر خسارت‌های انسانی، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود را از دست داده‌اند، حرکت آنها به سوی رشد و توسعه به توقّف یا کندی گراییده، و در مواردی ده‌ها سال به عقب برگشته‌اند؛ با وجود این، گستاخانه از آنان خواسته می‌شود که خود را ستمدیده ندانند. چگونه میتوان کشوری را به ویرانه تبدیل کرد و شهر و روستایش را به خاکستر نشاند، سپس به آنها گفت که لطفاً خود را ستمدیده ندانید! به جای دعوت به نفهمیدن و یا از یاد بردن فاجعه‌ها، آیا عذرخواهیِ صادقانه بهتر نیست؟ رنجی که در این سال‌ها دنیای اسلام از دورویی و چهره‌آرایی مهاجمان کشیده است، کمتر از خسارت‌های مادّی نیست.

جوانان عزیز! من امید دارم که شما در حال یا آینده، این ذهنیّت آلوده به تزویر را تغییر دهید؛ ذهنیّتی که هنرش پنهان کردن اهداف دور و آراستن اغراض موذیانه است. به نظر من نخستین مرحله در ایجاد امنیّت و آرامش، اصلاح این اندیشه‌ی خشونت‌زا است. تا زمانی که معیارهای دوگانه بر سیاست غرب مسلّط باشد، و تا وقتی که تروریسم در نگاه حامیان قدرتمندش به انواع خوب و بد تقسیم شود، و تا روزی که منافع دولت ها بر ارزش‌های انسانی و اخلاقی ترجیح داده شود، نباید ریشه‌های خشونت را در جای دیگر جستجو کرد.

متأسّفانه این ریشه‌ها طیّ سالیان متمادی، بتدریج در اعماق سیاستهای فرهنگی غرب نیز رسوخ کرده و یک هجوم نرم و خاموش را سامان داده است. بسیاری از کشورهای دنیا به فرهنگ بومی و ملّی خود افتخار می‌کنند، فرهنگهایی که در عین بالندگی و زایش، صدها سال جوامع بشری را بخوبی تغذیه کرده است؛ دنیای اسلام نیز از این امر مستثنا نبوده است. امّا در دوره‌ی معاصر، جهان غرب با بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته، بر شبیه‌سازی و همانندسازی فرهنگی جهان پافشاری میکند. من تحمیل فرهنگ غرب بر سایر ملّتها و کوچک شمردن فرهنگهای مستقل را یک خشونت خاموش و بسیار زیان‌بار تلقّی می‌کنم.

تحقیر فرهنگهای غنی و اهانت به محترم‌ترین بخش‌های آنها در حالی صورت می‌گیردک ه فرهنگ جایگزین، به‌هیچ‌وجه از ظرفیّت جانشینی برخوردار نیست. به طور مثال، دو عنصر «پرخاشگری» و «بی‌بندوباری اخلاقی» که متأسّفانه به مؤلّفه‌های اصلی فرهنگ غربی تبدیل شده است، مقبولیّت و جایگاه آن را حتّی در خاستگاهش تنزّل داده است. اینک سؤال این است که اگر ما یک فرهنگ ستیزه‌جو، مبتذل و معناگریز را نخواهیم، گنهکاریم؟ اگر مانع سیل ویرانگری شویم که در قالب انواع محصولات شبه هنری به سوی جوانان ما روانه می‌شود، مقصّریم؟ من اهمّیّت و ارزش پیوندهای فرهنگی را انکار نمی‌کنم. این پیوندها هر گاه در شرایط طبیعی و با احترام به جامعه‌ی پذیرا صورت گرفته، رشد و بالندگی و غنا را به ارمغان آورده است. در مقابل، پیوندهای ناهمگون و تحمیلی، ناموفّق و خسارت‌بار بوده است. با کمال تأسّف باید بگویم که گروه‌های فرومایه‌ای مثل داعش، زاییده‌ی این‌گونه وصلت‌های ناموفّق با فرهنگهای وارداتی است. اگر مشکل واقعاً عقیدتی بود، می‌بایست پیش از عصر استعمار نیز نظیر این پدیده‌ها در جهان اسلام مشاهده می‌شد، درحالی‌که تاریخ، خلاف آن را گواهی می‌دهد.

مستندات مسلّم تاریخی بروشنی نشان می‌دهد که چگونه تلاقی استعمار با یک تفکّر افراطی و مطرود، آن‌هم در دل یک قبیله‌ی بدوی، بذر تندروی را در این منطقه کاشت. وگرنه چگونه ممکن است از یکی از اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین مکاتب دینی جهان که در متن بنیادینِ خود، گرفتن جان یک انسان را به مثابه‌ی کشتن همه‌ی بشریّت می‌داند، زباله‌ای مثل داعش بیرون بیاید؟

از طرف دیگر باید پرسید چرا کسانی که در اروپا متولّد شده‌اند و در همان محیط، پرورش فکری و روحی یافته‌اند، جذب این نوع گروه‌ها می‌شوند؟ آیا می‌توان باور کرد که افراد با یکی دو سفر به مناطق جنگی، ناگهان آن‌قدر افراطی شوند که هم‌وطنان خود را گلوله‌باران کنند؟ قطعاً نباید تأثیر یک عمر تغذیه‌ی فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولّد خشونت را فراموش کرد. باید در این زمینه تحلیلی جامع داشت، تحلیلی که آلودگی‌های پیدا و پنهان جامعه را بیابد. شاید نفرت عمیقی که طیّ سال‌های شکوفایی صنعتی و اقتصادی، در اثر نابرابری‌ها و احیاناً تبعیض‌های قانونی و ساختاری در دل اقشاری از جوامع غربی کاشته شده، عقده‌هایی را ایجاد کرده که هر از چندی بیمارگونه به این صورت گشوده می‌شود.

به‌هرحال این شما هستید که باید لایه‌های ظاهری جامعه‌ی خود را بشکافید، گره‌ها و کینه‌ها را بیابید و بزدایید. شکاف‌ها را به جای تعمیق، باید ترمیم کرد. اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم، واکنشهای عجولانه‌ای است که گسست‌های موجود را افزایش دهد. هر حرکت هیجانی و شتاب‌زده که جامعه‌ی مسلمان ساکن اروپا و آمریکا را که متشکّل از میلیون‌ها انسان فعّال و مسئولیّت‌پذیر است، در انزوا یا هراس و اضطراب قرار دهد و بیش از گذشته آنان را از حقوق اصلی‌شان محروم سازد و از صحنه‌ی اجتماع کنار گذارَد، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه فاصله‌ها را عمق، و کدورتها را وسعت خواهد داد. تدابیر سطحی و واکنشی مخصوصاً اگر وجاهت قانونی بیابد جز اینکه با افزایش قطب‌بندی‌های موجود، راه را بر بحرانهای آینده بگشاید، ثمر دیگری نخواهد داشت.

طبق اخبار رسیده، در برخی از کشورهای اروپایی مقرّراتی وضع شده است که شهروندان را به جاسوسی علیه مسلمانان وامیدارد؛ این رفتارها ظالمانه است و همه میدانیم که ظلم، خواه‌ناخواه خاصیّت برگشت‌پذیری دارد. وانگهی مسلمانان، شایسته‌ی این ناسپاسی‌ها نیستند. دنیای باختر قرنها است که مسلمانان را بخوبی می‌شناسد؛ هم آن روز که غربیان در خاک اسلام میهمان شدند و به ثروت صاحبخانه چشم دوختند، و هم روز دیگر که میزبان بودند و از کار و فکر مسلمانان بهره جستند، اغلب جز مهربانی و شکیبایی ندیدند. بنابراین من از شما جوانان می‌خواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید. در این صورت، در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهید دید بنایی که بر چنین شالوده‌ای استوار کرده‌اید، سایه‌ی اطمینان و اعتماد را بر سر معمارانش میگستراند، گرمای امنیّت و آرامش را به آنان هدیه می‌دهد، و فروغ امید به آینده‌ای روشن را بر صفحه‌ی گیتی میتاباند.

بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا طبق اصل ۸۵ قانون اساسی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 28 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، با بررسی تقاضای رسیدگی به لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا طبق اصل 85 قانون اساسی با 105 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر موافقت کردند.

"عباس رجایی" رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به عنوان متقاضی بررسی تقاضای رسیدگی به لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا طبق اصل 85 قانون اساسی گفت: در حال حاضر در چندین روز با مشکل آلودگی هوا کشور روبرو است که نتیجه آن افزایش بیماری ها و تعطیلی مدارس و دیگر مشکلات است،بنابراین ضرورت دارد سریع‌تر اقدامات لازم در این خصوص به عمل آید.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی افزود: برای جلوگیری از آلودگی هوا اقداماتی انجام شده و در کمیسیون کشاورزی مجلس نیز تعاملات و بحث‌های کارشناسی لازم صورت گرفت،اما در نهایت با هماهنگی‌هایی که با سازمان حفاظت از محیط زیست و دولت انجام شد؛مقرر شد این موضوع به صورت لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شود.

رجایی همچنین در این رابطه افزود:در بسیاری از نیروگاه‌ها سوخت مازوت مصرف می شود که دلیل مهمی در آلایندگی هوا است،موضوعاتی از این دست باعث شده که ضرورت اصل هشتاد و پنجمی شدن لایحه زمینه تسریع در جلوگیری از آلودگی هوا را ایجاب کند.

 

رئیس مجلس:"لایحه هوای پاک "باید در کمیسیون مشترک بررسی شود

براساس این گزارش؛دکتر لاریجانی در جریان بررسی لایحه مذکور گفت: به دلیل اینکه مقوله جلوگیری از آلودگی هوا نیاز به بررسی‌های همه جانبه نیاز دارد ،بنابراین "لایحه هوای پاک "باید در کمیسیون مشترک بررسی شود که این پیشنهاد با موافقت نمایندگان روبرو شد./      

پایان پیام
عضو کانال تلگرام خبرگزاری خانه ملت شوید

مجلس از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش قانع نشد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (دوشنبه، 28 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، طرح سوال "حلیمه عالی" نماینده مردم زابل و زهک در مجلس از "علی اصغر فانی" وزیر آموزش و پرورش مطرح شد که در جریان بررسی این سوال نماینده سوال کننده پس از استماع صحبت های وزیر مربوطه، از پاسخ های وی قانع نشد که پس از آن این سوال به رأی مجلس گذاشته شد که در نهایت نمایندگان مجلس با 99 رأی موافق،‌61 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 171 نماینده از پاسخ های فانی وزیر آموزش و پرورش قانع نشدند.

لازم به ذکر است ؛" محمدرضا باهنر" نایب رئیس مجلس پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش،تاکید کرد: با توجه به اینکه نمایندگان اخیراً به "فانی" وزیر آموزش و پرورش رأی اعتماد دوباره ای داده بودند از این رو دو مورد قانع نشدن نمایندگان از وزیر پاک شده و سوال امروز دومین طرحی بود که مطرح شد و نمایندگان از پاسخ های وزیر قانع نشدند.

عباس مقتدایی خوراسگانی در نشست امروز در تشریح گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس درباره سوال ملی حلیمه عالی نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند از علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش درباره مدیریت ضعیف مدیران کل آموزش و پرورش،گفت: در اجرای ماده 209 آیین نامه داخلی مجلس، سوال فوق در نشست مورخ 6 مهر سال 93 این کمیسیون با حضور نماینده سوال کننده در دستورکار قرار گرفت،اما وزیر برای پاسخگویی به سوال حضور نیافته و معاون اداری مالی وزارتخانه در کمیسیون حاضر شد و ضمن عذرخواهی از نماینده سوال کننده اعلام کرد که وزیر آموزش در نشست کمیسیون برنامه و بودجه حضور یافته و اگر اجازه بدهید ایشان نیم ساعت دیگر در کمیسیون حاضر خواهد شد که نماینده سوال کننده این درخواست را پذیرفت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه بعد از پذیرش این درخواست از سوی نماینده سوال کننده، فانی وزیر آموزش تا پایان ساعت کاری کمیسیون در نشست مربوطه حضور نیافت و نماینده سوال‌کننده درخواست طرح سوال در صحن علنی را مطرح کرد و کمیسیون موضوع سوال را مطرح و با اکثریت آراء سوال را ملی تشخیص داد./  

آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش

محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به برقراری شرایط صادرات مستقیم فرش به آمریکا با برداشته شدن تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: فرش مشکلات پیچیده‌ای دارد که باید برای هر کدام از آن فکری اندیشیده شود؛ بخشی از این مشکلات به صادرات و تحریم‌ها و بخشی دیگر به مافیای فرش در طول سال‌های متمادی مربوط می‌شود زیرا جریان مافیای فرش ضربات سنگینی به این هنر - صنعت  وارد کرده است لذا باید در شرایط پساتحریم برای اصلاح زیرساخت‌ها تلاش کرد.

حل ریشه‌ای مشکلات فرش در دوران پساتحریم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از  فرصت رفع تحریم‌ها و امکان صادرات مستقیم محصولاتی مانند فرش به کشورهایی مانند آمریکا برای تغییر در شرایط اقتصادی و وضعیت فرش‌بافان و حل مشکلات ریشه‌ای فرش بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید برنامه مدون و هوشمندانه‌ای داشته باشند تا آزاد شدن صادرات مستقیم فرش و شرایط مناسب پساتحریم فقط به نفع تاجران، سرمایه‌داران و  دلالان عرصه فرش تمام نشود، اضافه کرد: متاسفانه سال‌هاست سود خاصی از فروش حاصل تولیدکنندگان و فروشندگان فرش نمی‌شود و تنها دلالان سودهای کلانی را از  زحمت و رنج‌های قالیبافان می‌برند.  

رنگ‌های چینی، ضربه اصلی به صنعت فرش

سعیدی در ادامه با ریشه‌یابی دلایل مهجوریت فرش ایران در بازارهای جهانی افزود: تا سال 35 اکثرا رنگ‌های گیاهی برای تولید فرش استفاده می‌شد و سوئیسیها رنگ «سیبا» را با ترکیبی از رنگ‌های گیاهی ایران تولید و وارد کشور می‌کردند ؛اما در ادامه افرادی سودجو رنگ‌های پلی‌استردار را به نخ‌های فرش افزوده و با اعمال نفوذ واردات رنگ سوئیس را ممنوع و رنگ چینی از آن زمان تاکنون را جایگزین کردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه ضربه اصلی به صنعت فرش دستبافت را رنگ‌های چینی زدند، اضافه کرد: فرش‌های ایرانی دیگر کیفیت قبل را ندارد به همین دلیل بخش قابل‌ توجهی از مشتریان جهانی از دست رفته‌اند.

آزاد شدن صادرات مستقیم فرش به نفع دلالان تمام نشود/ ضربه بزرگ رنگ چینی به صنعت فرش

دور زدن موانع گمرکی با تغییر ارزیابی فرش از رج و متر به کیلو

وی با بیان اینکه در برهه‌ای از تاریخی عده‌ای سودجو برای دور زدن موانع گمرکی ارزیابی فرش از رج و متر را به کیلوی تغییر دادند، افزود: این اتفاق سبب شد ارزش فرش‌های درشت بافت سقوط کرده و غیرمتخصصان به سراغ ریزبافت‌ها بروند که می‌توان از آن به‌عنوان ضربه دیگری به پیکره فرش یاد کرد.  

رئیس فراکسیون فرش مجلس در پایان تاکید کرد: اقتصاد نفتی ضربه بزرگی به اقتصاد ایران زده است اما وزرات نفت با قدرت پا برجاست و من معتقدم باید برای صنایع دستی و فرش نیز وزارتخانه تاسیس کرد چراکه اقتصاد ایران باید به صنایع دستی و گردشگری متکی باشد و نه نفت./

انتقاد از خروج برخی کارگران ساختمانی از پوشش بیمه ای/ رکود در ساخت و سازدلیلی بر حذف بیمه کارگران ساختمانی نیست

جعفر قادری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه توجه به بیمه کارگران ساختمانی باید مدنظر مسئولان تامین اجتماعی قرار گیرد، گفت: امروزه شاهد محدود کردن پوشش بیمه ای کارگران ساختمانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستیم که موجب نارضایتی آنها شده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مقطعی از زمان مشاهده شد که برخی افراد با سوءاستفاده و فعالیت در بخش های تجاری و صنعتی مشمول بیمه کارگری می شدند که مجلس پیگیر رسیدگی به این وضعیت از سوی سازمان تامین اجتماعی بود تا این افراد نتوانند از بیمه کارگران ساختمانی استفاده کنند، اما متاسفانه برخی از کارگران را نیز درحال حاضر به این بهانه از پوشش بیمه ای خارج کردند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: دولت عنوان می کند که به جهت رکود در ساخت و ساز منابع مالی خوبی در دست ندارد و لذا نمی توان افراد جدید را تحت پوشش بیمه ای قرار داد، اما این بدان معنا نیست که کارگران ساختمانی که در گذشته زیر پوشش بیمه ای بودند از این حمایت ها بی نصیب بمانند.

قادری تاکید کرد: برخی از افراد ممکن است پروانه کسب جزئی داشته باشد که این پروانه کسب برای وی درآمدی ایجاد نمی کند، بنابراین دولت باید به این قشر توجه کرده و آنها را مورد حمایت قرار دهند.

وی درباره سهمیه استانی بیمه کارگران ساختمانی، یادآور شد: واقعیت آن است که سازمان تامین اجتماعی باید تناسب جمعیتی را در استان ها حفظ کند و اینگونه نباشد که با چانه زنی نمایندگان این سهمیه افزایش یا کاهش پیدا کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس نهم، گفت: باید یک شاخص منطقی برای سهمیه استانی بیمه کارگران ساختمانی وجود درنظرگرفت، تا براساس آن بتوان به نیازهای همه اقشار کارگر پاسخ گفت، اگر سازمان تامین اجتماعی بدون هیچ گونه چارچوبی به سهمیه استانی بیمه کارگران بپردازد موجی از نارضایتی در این قشر ایجاد خواهد شد./

صفحه کتاب پایگاه اطلاع‌رسانی رهبری آغاز به کار کرد

این صفحه فعالیت‌هایی به شرح زیر را شامل می‌شود:

- معرفی کتاب‌هایی که رهبر انقلاب بر روی آن یادداشت (تقریظ) نوشته‌اند.

- ‌معرفی کتب تهیه شده از بیانات رهبر انقلاب در موضوعات مختلف.

- نظرات رهبر انقلاب درباره نویسندگان و کتاب‌های مختلف.

- توصیه‌های رهبر انقلاب درباره کتاب و کتابخوانی.

- انتشار گزیده مطالب کتاب‌های معرفی شده.