خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

سرویس اقتصاد بین الملل

لغو تحریم ایران زندگی را برای کشورهای عربی دشوارتر می‌کند

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: در حالی که ایران پس از یک دهه تحریم های غرب در حال ظهور مجدد است، رقبای این کشور در حاشیه خلیج فارس با بدترین شرایط اقتصادی خود از زمان بحران مالی جهانی مواجه اند.

دولت های عضو شورای همکاری خلیج فارس در حال انجام اقداماتی بی سابقه برای مقابله به افت قیمت نفت هستند و بخشی از سخاوتمندانه ترین سیستم های رفاهی خود را برای جبران کسری بودجه خود حذف کرده اند. در برخی کشورها، پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط دولت به تاخیر افتاده، در حالی که شرکت ها در حال کاهش تعداد نیروی کار خود برای پایین آوردن هزینه ها هستند.

روز یکشنبه با قوت گرفتن احتمال بازگشت ایران به بازار نفت، همه شاخص های بورس در بازارهای سهام خاورمیانه به استثنای شاخص بورس تهران شاهد افت بودند. در حالی که قیمت نفت به زیر 30 دلار در هر بشکه رسیده، اکنون احتمالا دولت ها باید پول های بادآورده ای را که دهه ها بین شهروندان خود تقسیم می کردند برای تامین هزینه های خود خرج کنند. این در حالی است که آشفتگی سیاسی و جنگ های نیابتی کشورهای عربی به خصوص عربستان با ایران در سوریه و یمن تشدید شده است.

سیمون ویلیامز، اقتصاددان ارشد موسسه اچ اس بی سی هولدینگز در لندن گفت: «منطقه خلیج فارس 40 سال است که وابسته به صادرات انرژی و بخش دولتی است. این وضعیتی است که کل منطقه با آن مواجه است و هیچ پاسخ آسان یا سریعی برای مشکلاتی که کشورهای این منطقه با آن مواجه اند وجود ندارد.»

وی افزود، در صورت عدم افزایش قیمت نفت، بار اصلی اصلاحات اقتصادی «بر دوش شهروندانی قرار خواهد گرفت که با افزایش هزینه ها و کاهش درآمدهای واقعی مواجه اند.»

در حالی که ایران از زیر بار تحریم ها بیرون آمده، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در طی یک دهه گذشته از درآمدهای نفتی برای افزایش ذخایر مالی خود و ایجاد صندوق های ذخیره ثروت استفاده کرده اند. این صندوق ها سهام شرکت های مختلف از بارکلیز گرفته تا جنرال الکتریک را خریداری کرده اند. دولت ها تا توانسته اند با استخدام کارمندان جدید بخش دولتی را بزرگ کرده اند، در حالی که اکثریت فرصت های شغلی در بخش خصوصی به خارجی ها واگذار شده است.

این روند به آهستگی در حال تغییر است. خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی عربستان در 11 ماهه نخست 2015، به میزان 96 میلیارد دلار کاهش یافته و به 628 میلیارد دلار رسیده است. دولت سعودی برای اولین بار از سال 2007، برای جبران کسری بودجه خود که حدود 15 درصد تولید اقتصادی کشور است، به فروش اوراق قرضه متوسل شده است.

مقامات سعودی همچنین قصد دارند سهام نهادهای دولتی از بیمارستان ها گرفته تا جاده ها و فرودگاه ها را بفروشند و یارانه سوخت را نیز کاهش داده اند.

رضا آقا، اقتصاد دان ارشد موسسه وی تی بی کپیتال در لندن گفت: «در طی بیش از 15 سال گذشته، این اولین چالش مالی واقعی ای است که آنها با آن مواجه شده اند... اتخاذ  این اقدامات نکته مهمی است.»

محمد السواید، رئیس بخش بازارهای پول و سرمایه در موسسه ادیم کپیتال در ریاض می گوید: «ابهام زیادی وجود دارد و همه خبرهایی که می رسد بد هستند. از لغو تحریم های ایران گرفته تا میزان افزایش تولید و ذخایر نفتی آنها و احتمال سرازیر شدن نفت ایران به بازار.»

بر اساس پیش نویس بودجه ای که روز یکشنبه تقدیم پارلمان شده، درآمد ایران از صادرات نفت، 25 درصد درآمدهای کشور در سال مالی آینده را تشکیل می دهد. این در حالی است که وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی حدود 70 درصد است.

به هر حال آن چه مسلم است بازگشت نفت ایران به بازار زندگی را برای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که وابستگی زیادی به نفت دارند را دشوارتر خواهد کرد.

تاکید دولت کانادا بر ازسرگیری سریع روابط اقتصادی با ایران

به نقل از هافینگتون پست، لغو تحریم های ایران احتمالا تاثیری منفی بر اقتصاد کانادا خواهد داشت.

جیمز کولمن، استاد حقوق و تجارت دانشگاه کالیاری در این باره گفت، قیمت نفت احتمالا به دلیل افزایش تولید نفت ایران کاهش خواهد یافت.

وی افزود: «این مسئله احتمالا تاثیر مشابهی بر ارزش دلار کانادا خواهد گذاشت. البته این عامل قبلا بخشی از این تاثیر خود را بر جای گذاشته است. اما فشار همچنان ادامه خواهد داشت و بخشی از آن بستگی به این خواهد داشت که ایران با چه سرعتی بتواند تولید خود را افزایش دهد.»

در حال حاضر ایران روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت صادر می کند که بسیار کمتر از دوره قبل از تحریم هاست.

به عقیده کولمن، ارزش دلار کانادا کاهش بیشتری نخواهد یافت، مگر اینکه یک تحول اقتصادی جدید در اقتصاد جهانی ایجاد شود.

بر اساس این گزارش استفانه دیون، وزیر امور خارجه کانادا گفت، کشورش باید «به شکلی به موقع» در مورد تحریم های کانادا علیه ایران تصمیم گیری کند، به نحوی که شرکت های کانادایی که برای از سر گیری تجارت با ایران عجله دارند، متضرر نشوند.

وی افزود: «زیرا اگر کشورهای دیگر قبل از ما اقدام کنند، این به صنعت ما کمکی نخواهد کرد.»

وزیر خارجه کانادا با ابراز نگرانی نسبت به عدم لغو تحریم ها علیه ایران از سوی کشورش گفت، این کار شرایطی را ایجاد خواهد کرد که «درآن شرکت های کانادایی تنها شرکت هایی خواهند بود که (به بازار ایران) دسترسی نخواهند داشت.»

دولت جاستین ترودو در حال طراحی برنامه هایی برای گسترش روابط دیپلماتیک با ایران است. در سال 2012، دولت قبلی کانادا تمام روابط دیپلماتیک خود با ایران را به حالت تعلیق درآورد و سفارت کانادا در تهران را تعطیل کرد.

رهبر حزب لیبرال قبل از انتخابات ماه اکتبر گفته بود که قصد دارد سفارت کانادا در ایران را مجددا برقرار کند.

بدهی‌های ایران از ۲۰۰۵ کاهش جدی یافت/پیش‌بینی قیمت نفت در ۲۰۱۶ سخت است

 پروفسور جیمز دی سویج در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به افزایش وام های خارجی ایران در سال های اخیر، به توضیح نتایج این وام ها بر اقتصاد ایران پرداخت و گفت: بنابر چارت بانک جهانی، فضای اقتصادی ایران، این توانایی را دارد که افزایش بدهی خارجی متحمل شده در سال 2015 را مدیریت کند. بدهی خارجی ایرانی به 5.48 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2015 رسید.

وی گفت: به احتمال زیاد می توان گفت که این وام های خارجی، سعی داشته است تا نیاز صندوق های سرمایه گذاری برای گسترش و توسعه  اقتصاد ایران  را برطرف کند. از سوی دیگر به نظر می رسد بانک های ایران، افزایش چشم گیر  قرض های خود را  آزموده اند تا بتوانند به الگویی برای اصلاح و تطبیق این درآمدها با اقتصاد خود بپردازند. این نکته را هم باید در نظر داشت که در سال 2014، دارایی های بانکهای ایران به 214 میلیارد دلار رسید.

آمریکا ۱.۷ میلیارد دلار پول ایران را پس می‌دهد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیروز گفت، آمریکا 400 میلیون دلار بدهی و 1.3 میلیارد دلار بهره بابت بدهی ای که به دوران انقلاب اسلامی برمی گردد به ایران پرداخت می کند.

این مبلغ در پی مصالحه به سر پرونده ای به ایران پرداخت می شود که در دادگاه بین المللی لاهه مفتوح است. این رقم علاوه بر ده ها میلیارد دلار دارایی بلوکه شده متعلق به ایران در حساب های خارجی است که بعد از لغو تحریم ها آزاد می شود.

اما زمان اعلام این مصالحه، یک روز بعد از اجرایی شدن برجام، نشان دهنده تسویه گسترده بدهی های قدیمی بین دو دشمن دیرینه است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در نطق تلویزیونی خود ضمن دفاع از این اقدام گفت، این رقم «بسیار کمتر از رقمی بود که ایران درخواست دریافت آن را داشت.»

وی افزود: «برای آمریکا، این مصالحه می تواند موجب صرفه جویی چند میلیارد دلاری شود که ممکن بود ایران (از طریق حقوقی) دریافت آن را دنبال نماید. درگیر شدن در این (دعوای حقوقی) به نفع آمریکا نبود.»

کری گفت، این ادعا مربوط به مبلغ 400 میلیون دلار موجودی صندوق سپرده ای بود که توسط ایران برای خرید تجهیزات نظامی از آمریکا قبل از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور مورد استفاده قرار می گرفت، به اضافه 1.3 میلیارد دلار بهره این بدهی.

در سال 1981، دیوان داوری ایران و آمریکا برای حل و فصل بدهی های باقیمانده بین دو کشور در لاهه تاسیس شد و تهران با طرح دعوایی در نزد این دیوان، خواستار استرداد مبالغ پرداخت شده برای خرید تسلیحات از آمریکا شد.

وزیر امور خارجه آمریکا پرداخت بدهی آمریکا به ایران در روز گذشته را یک «مصالحه عادلانه» توصیف کرد. اما بازپرداخت این بدهی بلافاصله صدای انتقاد برخی ها را در واشنگتن بلند کرد که فکر می کنند دولت اوباما پیش از این هم بیش از حد در جریان توافق هسته ای به تهران امتیاز داده است.

بر اساس این گزارش بانک مرکزی ایران همچنین 2.5 میلیارد دلار در یکی از بانک های آمریکا دارد که با حکم دادگاه های این کشور بلوکه شده و کنگره و کاخ سفید در تلاشی هماهنگ سعی در غارت آن دارند.

افرادی که مدعی خسارت دیدن از اقدامات منتسب به ایران در لبنان، عربستان و فلسطین اشغالی هستند خواستار دریافت این مبلغ به عنوان غرامت از ایران شده اند. دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه گذشته در مورد این پرونده تشکیل جلسه داد و قرار است خرداد سال آینده حکم نهایی در مورد این پرونده اعلام شود.

لغو تحریم نفتی ایران به نفع اروپاست

رئیس شرکت نفتی انی ایتالیا گفت، لغو تحریم های غرب علیه ایران به اروپا کمک خواهد کرد تا به منابع تامین انرژی خود تنوع ببخشد.

کلودیو دسکالزی در عین حال گفت: نگران نیست که ورود مجدد ایران به بازارهای جهانی نفت و گاز به این زودی ها منجر به تولید بالا شود، زیرا برای ارتقاء زیرساخت های انرژی این کشور به سرمایه گذاری های قابل توجهی نیاز است.

دسکالزی که در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایتالیا آی ای آی سخن می گفت افزود: «من خیلی خوشحالم که ایران به بازار برگشته ، زیرا این برای ما بدان معناست که ... سیستم اروپایی منبع تامین انرژی متنوع تری خواهد داشت.»